Není pochyb o tom, že mobilní telefon má dnes v podstatě každý z nás. A jejich běžnou součástí, alespoň u těch chytrých, se stal i fotoaparát a videokamera. Mnoho lidí je používá k focení obrázků či natáčení videí, která následně umisťují na internet. Není tedy divu, že chtějí ty nejkvalitnější. Výrobci jsou si toho samozřejmě vědomi, a tak nabízí přístroje, které těchto kamer mají stále více. Měli bychom se však ptát, zda je to skutečně tak dobré, jak by se mohlo zdát. Samozřejmě dnes mobilní telefony dělají velmi pěkné a ostré fotografie. Jejich rozlišení je stále lepší.
Zde se však ukazuje první problém. Ten je v tom, že rozlišovací schopnost lidského oka je omezená, a je mnohem nižší, než kolik pixelů má moderní fotoaparát v mobilu. Jsou tedy v podstatě úplně zbytečné, pokud je nebudeme chtít značně zvětšit. Jistě, můžeme namítnout, že profesionální fotografové potřebují opravdu vysoké rozlišení, ovšem pravdou je, že tito nepoužívají ke své práci mobil. Namísto toho investují do profesionálních fotoaparátů, které jim dávají mnohem širší možnosti a umožňují si například hrát s expozicí, časem spouště, a mnoha dalšími věcmi, nehledě na to, že mobily nemají ani zdaleka takovou kvalitu obrazu v porovnání s profesionálními fotoaparáty.
Dále je zde otázka počtu kamer. Jistě, potřebujeme přední a zadní, abychom mohli fotit a natáčet z obou stran, avšak skutečně potřebujeme, aby zde byly čtyři nebo pět? Je potřeba se ptát, jakému účelu vlastně slouží. Jistě, můžeme namítnout, že s některými lze fotit 3D fotografie, ovšem to je novelta, která většinu z nás brzy omrzí. Proto, když vybíráme mobilní telefon, počet kamer by pro nás neměl být rozhodující. Namísto toho bychom se měli zaměřit na jiné parametry, a to i v případě, že jej chceme používat pro fotografování. Pixely ani počet kamer není zdaleka není všechno.