Pořízení vlastního bydlení není otázka několika hodin, ale spíše měsíců, v nejhorších případech i roků. Postavit dům není jen tak. Někomu se do novostavby jít nechce a tak si vybere variantu rekonstrukce. Najít starší dům k opravě není nijak těžké, na trhu je jich stále dost. Jenže vyplatí se to?
Rekonstrukce vám může zlomit vaz
U staršího domu je jeden zásadní problém – a to ten, že i když si ho půjdete prohlédnout s odborníkem, nemusíte zjistit všechny problémy, které se tu vyskytují. Majitel vám nenechá rozbít všechny zdi abyste zjistili, jestli v nich místo cihel není třeba nasypaný štěrk, jak se někdy dělávalo. Staré domy mohou zkrátka skrývat mnoho tajemství, která nelze před koupí odhalit. To je jejich největší riziko. Dalším problémem bývá to, že mnoho starších domů nejprve vyžaduje demolici, protože jejich stavební stav neumožňuje rekonstrukci a musí se zbourat a postavit znova. A to vám rekonstrukci zdraží o stovky tisíc korun.
Jednodušší a v celé řadě případů levnější varianta je výstavba nového domu. Začnete stavět na čistém pozemku a neřešíte nic jako vývoz suti a bourací práce. U novostavby zase musíte řešit jestli ji budete řešit
- Svépomocí
- Dílčími pracemi pomocí řemeslníků
- A nebo na klíč
Ať si vyberete jakoukoliv variantu, budete se muset rozhodnout pro typ stavby podle rozlohy vašeho pozemku. Kdo má pozemek dostatečně velký, ten většinou zvolí bungalov. I bungalovy existují ve více půdorysech. Velmi oblíbený je například bungalov do tvaru l, který vypadá velmi dobře. Je to moderní typ stavby, která bude vypadat uprostřed města i na okraji vesnice. Pokud si zvolíte stavbu na klíč, v ceně bývá typový projekt, kde najdete všechno – základy, dokončenou stavbu včetně střechy a v některých případech i kuchyni. Tu je někdy potřeba zařídit si mimo dům, protože mnohé firmy linku považují za natolik individuální věc, že ji nechávají na samotných majitelích domu.