Každý vystudovaný strojař by měl být obeznámen s tím, co je to protahovací trn https://www.i-nastroje.cz/protahovaci-trny a k čemu je zapotřebí. Jestliže se ovšem budete ptát lidí, kteří jsou od strojařiny svými pracovními či studijními obory na hony vzdáleni, ti si mohou tyto svérázné pomůcky představovat po svém. Třeba jim bude název připomínat pichlavé trny růží nebo akátových větví, zvláště pak pokud jim neprozradíte, v jakém oboru lidské činnosti se s „protahováky“ mohou setkat.
Protahovací trny jsou velmi svérázné obráběcí nástroje. Počítá se s nimi u výrobních operací, které jejich svéráznost vysloveně podtrhnou.
Obtížně vyrobitelné vnitřní otvory – soustružení, vrtání a frézování jsou ve strojírenství nejrozšířenějšími obráběcími procesy a znají je i mnozí lidé bez strojírenského vzdělání, kupříkladu na soustruhu zhotovíte osově souměrné válcové tvary, na frézce naopak tvary rovné a ploché, a vrtačku jistě není třeba nikomu představovat. Jenže co když po vás někdo požaduje zhotovení pravidelného či dokonce nepravidelného vnitřního tvaru, například sedmicípé hvězdy či půlměsíce. Nemusíme ale pro zajímavý příklad z praxe chodit příliš daleko, protahovacími trny se vyrábí to, co má doma každý – patentní vložky z mosazného kovu do dveřního zámku.
Velkosériová výroba – zhotovení složitých tvarů různých otvorů pomocí protahovacího trnu se vyplácí pouze tam, kde jde o velké výrobní série. Protahovací trn se vám totiž musí zaplatit, protože jeho cena je vzhledem k jeho složitosti značná. Toto je v podstatě jediné úskalí a zároveň podmínka k úspěchu s využitím a rentabilitou protahovacích trnů, tyto nástroje ale také díky velkým sériím snižují cenu zhotovovaných obrobků, považte třeba právě takové vložky do zámků, které pořídíte za pár desítek korun (pokud si odmyslíte některá speciální bezpečnostní zamykání).